listwy styropianowe sztukateria

Sztukateria styropianowa – dekoracje nie tylko dla wnętrz

Styropian stanowi idealną bazę pod aranżacje domowe. W grę nie wchodzą jedynie ozdoby styropianowe, ale również profile styropianowe, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach oraz na elewacjach. W tym artykule postaramy się przedstawić pomysły na urozmaicenie elewacji domu lub każdego innego budynku za pomocą sztukaterii. Jest to forma klasycznej dekoracji, która jednak pojawia się również przy nowszych konstrukcjach.

Do grupy produktów sztukateryjnych możemy zaliczyć kilka podstawowych rodzajów produktów.

Pilastry

To podłużne elementy montowane najczęściej przy drzwiach frontowych lub otaczając okna. Mają na celu wyeksponować wnęki i dodatkowo podkreślić wykończenia elewacji w tych miejscach. Niekiedy mogą stanowić formę symulacji kolumn, szczególnie gdy drzwi wejściowe mieszczą się pod balkonem.

Listwy okienne

Listwy okienne są dodatkiem do wnęk okiennych i nie tylko. Równie dobrze sprawdzają się przy dekoracji bram oraz drzwi – również wewnątrz budynku. Bardzo często w górnej części są przedzielane tak zwanym zwornikiem, który przełamuje całą kompozycję ciekawie ją przy tym urozmaicając.

Gzymsy elewacyjne

Sztukateria zamieszczana w górnych częściach elewacji. Ma na celu nie tylko poprawę wyglądu ścian, ale również zapobiega ściekaniu wody deszczowej po elewacjach.

Bonie elewacyjne

Płaskie elementy architektoniczne, przeważnie umieszczane na narożnikach budynków. Zapewniają w ten sposób urozmaicenie przy zagięciu ścian. Mogą być również stosowane w centralnej części elewacji, szczególnie wtedy gdy z powodu braku okien i drzwi na całej szerokości, konstrukcja świeci pustkami. Obok listew okiennych to najpopularniejsza z kategorii sztukaterii.

Podokienniki

Jak sama nazwa wskazuje są to elementy umieszczane przy parapetach. Podkreślają kompozycję okienną, a ponadto tworzą dodatkową przestrzeń dla parapetów umożliwiając tym samym ich lepsze zagospodarowanie.

Sztukateria styropianowa jest bardzo łatwa do zamocowania, a także do odnowienia. Wystarczy specjalny klej oraz piłka do przycięcia skosów przy złamaniach. Sztukaterię można również pomalować za pomocą farby na dowolny kolor, przez co dodatkowo wkomponujemy ją w aranżację całego budynku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profilami styropianowymi. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Rate this post